CİLT HASTALIKLARI

Gül Hastalığı (P.Rozea)

Gül hastalığı; nedeni bilinmeyen fakat sıklıkla kendiliğinden iyileşme özelliği gösteren, ince kabuklarla kızarık bir zeminde hudutları belirgin madalyon şeklini alan ve döküntü şeklinde gövdenin diğer bölgelerine yayılabilen bir cilt hastalığıdır.13-43 yaşları arasında başlayabilir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında başladığı görülür.

Egzema

Seboreik Dermatit

Bu hastalığın klasik bulgusu bir kızartı üzerinde sarı yağlı görünümlü kepeklenmedir. Döküntüler en sık saçlı deri, yüzün t bölgesi, kaşlar, kirpikler, kulak arkası, sırt ve göğüs ortası gibi yağ ve ter bezlerinin fazla olduğu bölgelerde görülür. Aynı zamanda vücudun diğer alanlarında da görülebilmektedir.

seboreik dermatit tedavisi

Egzema

Egzema ;her türlü kızartılı, su dolu kabarcıklar, sulantı, kahverengi, kalınlaşmış deri döküntülerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Örnek olarak dermatit, alerjik kontakt dermatit, seboreik dermatit, atopik dermatit, numuler dermatit verilebilir.

egzama

Atopik Dermatit

Atopi kelimesi bir ailenin birden fazla üyesini sıklıkla etkileyen alerjik veya ilişkili hastalıkları tanımlar. Bu ailelerde saman nezlesi veya astım gibi alerjiler görülebilmesi yanında Atopik Dermatit olarak isimlendirilen deri döküleri de görülebilir.

Atopik Dermatit

Sedef (Psoriasis)

Kafa derisi, diz ve dirseklerde görülen; kırmızı renkli ve üzerinde sedefimsi beyaz pullar bulunan yaralar şeklinde ortaya çıkması sebebiyle sedef hastalığı olarak bilinir. Psoriasis (sedef) toplumun % 1-3’ünü etkileyen ve süreklilik gösteren (kalıcı) bir deri hastalığıdır.

Sedef (Psoriasis)

Vitiligo (Ala)

Vitiligo deriye renk veren pigmentin kaybı ile oluşan beyaz deri lekeleridir. Vücudun herhangi bir yeri tutulabilir, sıklıkla vücut simetrik tutulur. En sık tutulum yerleri yüz, dudaklar, eller, kollar, bacaklar ve cinsel organlardır.

Vitiligo (Ala)

Molluscum Contagiosum

MC sık görülen kanseröz olmayan virüslerden kaynaklanan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Derinin en üst tabakasında yerleşen bu virüsler deride kabartıların oluşmasına neden olur. Yapı olarak siğillere benzerler fakat değişik bir virüs tarafından oluşturulurlar.

Molluscum Contagiosum

Cilt Lekeleri

Leke tedavisinde en önemlisi doğru teşhis koymaktır. Dolayısıyla herhangi bir leke tedavisi yöntemine başlamadan önce mutlaka bir dermatologa (cilt hastalıkları uzmanı) başvurulması ve leke türünün teşhis edilerek tedavinin planlanması önemlidir.

Cilt Lekeleri

Akne (Sivilce)

Akne(sivilce) En sık ergenlerde görülen ve kendini komedonlar (deri altında beyaz ve siyah noktalar), papülopüstüler (kırmızı deriden kalkık ve üzeri beyaz iltihap görüntüsü içeren kabarıklıklar), nodüller veya kistler.

Akne (Sivilce)

Benler

Çoğunlukla ben olarak adlandırılan 0.5 cm den küçük, sınırları belirli, akkiz pigmente maküller, papüller veya nodüller olup, epidermis, dermis ve nadiren subkutan dokuda yerleşmiş melanositik nevüs hücre gruplarından oluşmuştur.

Benler

Cilt Kanseri

Cilt kanseri, derideki hücrelerin kanserli gelişmesinden kaynaklanır. En yaygın 2 türü olan bcc ve scc türleri cildin epidermis katmanını etkiler. En az görülen fakat en ölümcül olan tür olan melanoma da, melanin pigmentinin cildin alt tabakalarını etkilemesi sürecinde ortaya çıkar. Cilt kanserleri genellikle aşırı güneş ışığı nedeniyle ölen deri hücrelerinin vücutta kontrolden çıkması yüzünden oluşur. Her yaş ve cinsiyetten herkes cilt kanserine yakalanabilir. Fakat belli bazı faktörler cilt kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Bunlar kısaca,
• Aşırı güneş ışıkları neticesiyle oluşan güneş yanıkları sonrasında,
• Hassas bir cilt (Fototip I ve II), kızıl, sarı veya açık kahverengi saç ile, mavi, yeşil veya açık gri göz rengi,
• Aile geçmişinde cilt kanseri mevcudiyeti,
• Ciltte fazla sayıda bulunan benler, olarak sayılabilir.

Cilt Kanseri

Mantar (Tinea)

TineaPedis ayağın mantar enfeksiyonunu belirtmek için kullanılan bir terimdir. Mantarlar yaşayan mikroorganizmalardır ve her insanda büyüyüp çoğalırlar. Bu enfeksiyonun oluşmasında kişilerin ayak ve ayakkabı hijyeninin önemi büyüktür.

Mantar-(Tinea)

Samyeli (P.Versicolor)

Samyeli (Pitriyazisversicolor), bir çeşit mantar hiflerinin yüzeysel büyümesi ile beraber olan kronik, sınırları belirli, sıklıkla gövdede oluşan değişik pigmentasyonlarla karakterize, kahverengi veya beyaz renkte yamalardır.

Samyeli (P.Versicolor)

Siğil (Conduloma)

Siğil oluşumuna sebep olan human papilloma virus (HPV) enfeksiyonu insanlarda yaygın olarak bulunur. Deri ve mukoza membranlarda enfeksiyon yapar,deriden kabarık değişik ebatlarda veya toplu halde püskül tarzında genital bölgelerde,anüs civarında bulunmaktadır. Genital bölgede bulunan siğiller cinsel ilişki ile bulaşabilmektedir.

Siğil (Conduloma)

Herpes (Uçuk)

Çocuk veya genç erişkinlerde ateş ve bölgesel lenf bezi iltihabıyla ortaya çıkar. 7-10 gün süren ağır bir döküntü ağızda, dudakta veya yüzde olabilir. Uçuk çok hafif veya belirti vermeden de seyredebilir.

Herpes (Uçuk)

Saç Dökülmesi

Toplumlar saç ve saç şekilleri üzerinde sosyal ve kültürel bir rol oynarlar. Saç çizgisinin geriye kayması veya saçların incelmesi gerek erkek gerekse kadında çok önemli bir problem haline gelmiştir. Saçların neden döküldüğünü anlamaksızın, hastalar mucize tedaviler diye yanlış yönlendirilmektedir.

Saç Dökülmesi