Sedef hastaliği ve Tedavisi

Etiyolojik nedeni tam olarak bilinmeyen, dünya popülasyonun da %2-4,cilt hastalıkları içinde %2-3 etkiliyen kronik bir cilt hastalığıdır.

Asırlardan beri kliniği bilinen fakat neden kaynaklı olduğu halen saptanamayan, deri üzerinde  beyaz, sedef rengi kabuklarla kaplı kızarıklıklar ve döküntüler şeklinde görülen kronik bir cilt hastalığı olan Sedef; genetik geçişli olduğu varsayılmaktadır. Kaşıntı,bası,kesi gibi fiziksel travmalar, sabun, ilaç, deterjan gibi kimyasal  maddelerin neden olduğu travmalar; stres ve streslere bağlı psikolojik travmalar hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Benim bizzat gözlemlediğim deneyimlerim; boşanma, işten çıkarılma, sevdiği bir yakınını kaybetme, maddi sıkıntıya girme gibi üzücü olaylarla karşılaşan hastalarımda aniden hastalığın ortaya çıktığı ya da hastalığın nüksettiği yönünde.

Sedef, ortalama 8 ile 55 yaş arasında görülse de, çeşitli travmalara bağlı olarak çocuklarda, yaşlılarda, hatta bebeklerde dahi görülebiliyor. En çok görüldüğü yaş dönemi ise 20’li yaşlardır.

Sedef hastalığı ; vücudun travmaya maruz kalan bölgelerinde yani dizler, dirsekler, el sırtları, ayak sırtları, el ve ayak tabanları,saçlı deri, kulak arkaları ve içleri, bacaklar, basen, sırt ve gövdenin ön yüzlerinde görülmektedir.

Deri kendini yenileyen bir organımızdır. Derimizin Epidermis katmanında  hücreler ölerek, yeni hücre gelişimi oluşur. Ölü hücreler, derinin en dış katmanına doğru itilerek vücuttan atılır. Bu 28 günde bir oluşan doğal bir süreçtir. Fakat sedef hastalarında bu süreç 1 ya da 3 gün içerisinde, çok hızlı olarak gelişir. Dolayısıyla, deri üzerinde biriken ölü hücreler beyaz yada gümüşümsü sedef renginde görülmektedir.

Sedef Tedavisinde Doğal Ürünler Yan Etkisiz Tedavi

Bu hastalığın; tam olarak nedeni bilinmediğinden dolayı bu günümüze kadar radikal bir tedavisi bulunmamaktadır. Semptomatik tedaviler,değişik yöntemlerle devam etmektedir. Tıbbi tedaviler ve değişik ilaçlarla  yapılan tedavilerde hasta kimyasal ilaçların yan etkilerine maruz kalmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, doğal yöntemlerle alternatif tedaviler de söz konusudur.

23 yıldan beri birkoç ülkede Dermatologlar tarafından uygulanan Lut gölünün çamur ve minerallerinden, bitki özü ve yağlarından tamamen doğal olarak elde edilen, Dermatolojik testlerden geçirilen,korziton,hormon ve alkol içermeyen ürünlerle Sedef Hastalığının alternatif tedavisini kliniğimde  uygulamaktayım.

Amacım Sedef Hastalarına, uzun süreli etkin ve yan etkisiz bir tedavi uygulamaktır. Tedavi gören hastalar, 3 ila 4 aylık bir tedavi neticesinde ortalama 3 yıl süreyle Sedef Lezyonlarından arınmaktadırlar.
Tedavi gören birçok hastalarımdan aldığım sonuçlar ve tepkiler çok mutluluk verici. Tüm hastalarıma sağlıklı günler dilerken, Sedef Hastağından asla korkmamalarını tavsiye ediyorum.

psd-02